Načítání obsahu...
Aktuality
Aktuality

Úspěšná kryogenní zkouška kulového kohoutu K92.C

Hrozba odstřižení Evropy od plynu proudícího plynovody z východu, vyvolává zvýšený zájem o zkapalněný zemní plyn, známý také pod zkratkou LNG. Ten je navíc považován za možnou ekologickou a také cenově výhodnější alternativu nafty. Při skladování, distribuci a přepravě LNG se využívají kryogenní kulové kohouty, s jejichž výrobou a testováním mají v ARMATURY Group velké zkušenosti. Ve dnech 10. – 13. 5. proběhla úspěšná kryogenní zkouška kulového kohoutu K92.C NPS 8 Class 300, který může být jedním z komponentů pro výrobu a přepravu zkapalněného zemního plynu.

Základem je 100% těsnost

Kulový kohout s novým typem sedel byl odzkoušen dle normy BS 6364. Tato norma říká, že za všech provozních podmínek v rámci maximálního povoleného rozsahu teplot a tlaků musí být 100% těsnost tělesa a ucpávky, a nesmí docházet k úniku média z potrubního systému do okolního prostředí. 

Za kryogenních podmínek je povolena netěsnost v sedle, a to maximálně 100 milimetrů krychlových za sekundu vynásobeno vnitřním průměrem armatury. Po kryogenní aplikaci, tj. za standardních nekryogenních podmínek, pak musí být armatura opět 100% těsná, a to i v sedle. K dosažení této 100% těsnosti musí dojít po uplynutí určitého časového intervalu, během kterého dojde ke zvýšení teploty samotné armatury z kryogenní na běžnou.

Po montáži proběhly tlakové zkoušky při pokojové teplotě. Kulový kohout byl odzkoušen stlačeným heliem na přetlak a těsnost sedel. Všechny zkoušky vyhověly, těsnost byla s nulovými úniky.

Zkoušení

Kryogenní zkouška se prováděla dle normy BS 6364 ponořením kulového kohoutu do lázně s kapalným dusíkem při teplotě -196 °C a vystavením kulového kohoutu definovanému vnitřnímu přetlaku héliem. Na měřícím zařízení se poté sledovaly možné úniky hélia v sedlových partiích a vůči vnějšímu prostředí.  Kulový kohout těsnil s nulovými úniky při zkoušce sedel do -150 °C, při teplotě -196 °C byl nejhorší výsledek 170 ml, což je oproti normě BS 6364, která určuje únik až 1200 ml, sedm krát lepší výsledek! Při ohřátí na 20 °C byl kulový kohout opět těsný, s nulovými úniky. 

Výsledkem technicky i časově náročné zkoušky byl skvělý závěr: kryogenní kulový kohout prošel testem s vyhovujícím výsledkem. V ARMATURY Group jsou tak připraveni na nové výzvy při dodávkách kulových kohoutů pro kryogenní aplikace, například pro zkapalnění zemního plynu na LNG.

Pro více informací: Jan Plaček, konstruktér


Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  
Pozvánka na METEC

Pozvánka na METEC

METEC 2023! Nejvýznamnější světový veletrh hutnictví, odlévání oceli a výroby oceli se bude konat v Düsseldorfu od 12. do 16. června 2023. Společnost ARMATURY Group a.s. bude jeho součástí! Najdete nás v hale 1 na stánku A10.
Pozvánka na METEC
Moderní a spolehlivé uzavírací klapy DN 1800 dodány pro Jadernou elektrárnu Dukovany

Moderní a spolehlivé uzavírací klapy DN 1800 dodány pro Jadernou elektrárnu Dukovany

Podzim loňského roku přinesl pro naši společnost významný úspěch, když jsme získali prestižní zakázku na dodávku devíti kusů speciálních uzavíracích klapek L32.61 PN 6 o průměru DN 1800 pro provoz v Jaderné elektrárně Dukovany. Tento významný projekt představuje nejen doklad naší odbornosti a kvality, ale také posílení naší role na poli energetiky.
Moderní a spolehlivé uzavírací klapy DN 1800 dodány pro Jadernou elektrárnu Dukovany
Vexve a ARMATURY Group spojují síly v Polsku

Vexve a ARMATURY Group spojují síly v Polsku

Vedoucí hráči v oblasti teplárenství a energetiky, společnosti ARMATURY Group a Vexve, oznámily významný krok směrem k posílení svého postavení na polském trhu. Obě společnosti se rozhodly spojit své síly a vytvořit úzkou spolupráci, která přinese synergické výhody pro jejich zákazníky. Tato spolupráce je součástí skupiny Vexve Armatury Group.
Vexve a ARMATURY Group spojují síly v Polsku
Vodíková mise v Nizozemsku ukázala cestu

Vodíková mise v Nizozemsku ukázala cestu

Podnikatelské mise českých dodavatelů vodíkových technologií do Nizozemska se uskutečnila ve dnech 9. až 11. května 2023. Cílem byla prezentace českých společností v oblasti vodíku na veletrhu World Hydrogen Summit & Exhibition 2023. Summit se uskutečnil v Rotterdamu, kde se letos prezentovalo na 350 vystavovatelů ze 108 zemí světa. Společnost ARMATURY Group byla přitom!
Vodíková mise v Nizozemsku ukázala cestu