Načítání obsahu...
Aktuality
Aktuality

Jaké jsou ventily, kdy je použít a kdy zvolit jinou armaturu

Ventil je potrubní průmyslová armatura, která slouží k uzavírání či regulaci průtoku média v potrubí. Přestože se ventily vyrábějí ve světlostech od DN 10 do DN 200 pro tlakové řady od PN 10 do PN 400, ve většině případů se používají pro menší dimenze potrubí do DN 50, zejména pak v energetice. Nad DN 50 záleží na posouzení projektanta, zda použije právě ventil nebo jiný typ armatury.

Proč tedy koupit ventil

Ventil má několik výhod oproti jiným typům armatur. Jedná se především o menší stavební výšku a má menší zdvih než srovnatelné DN šoupátka. Na rozdíl od šoupátka je méně citlivý na otevírání při vysokých tlakových spádech. Oproti šoupátkům však má větší hydraulický odpor, což je dáno složitějším tvarem průtočného otvoru, a také podstatně vyšší ovládací moment. Nejběžnější varianta ovládaní ventilů je pomocí ručního kola, dalšími možnostmi jsou elektropohon, pneumatický pohon, dálkové ovládání ze stojanu a jiné. 

Firma ARMATURY Group a.s. je výrobcem a dodavatelem celé řady a druhů ventilů. Nabízíme ventily uzavírací (V46, V30), regulační (V40), zpětné (Z16), uzavírací membránové (V69) a uzavírací hadicové (V78). Všechny tyto ventily můžeme rozdělit podle několika kritérií, jako materiálu, konstrukce či použití.

A proč je lepší ventil z výkovků 

Těleso ventilů je možno vyrobit z odlitků nebo z výkovků, tj. tvářeného materiálu. Z výkovků se vyrábějí ventily od DN 10 do DN 50. Pro DN 65 a větší se tělesa vyrábějí z odlitků. Mechanické vlastnosti odlitků jsou nižší než mechanické vlastnosti výkovků stejného materiálu. Použití kovaného materiálu je výhodnější z několika důvodů. Tvářený materiál zabezpečuje větší kvalitu na rozdíl od litých materiálů, kde hrozí porezita odlitku, která se může projevit po čase, kdy je ventil často vystavován teplotě a následně ochlazen. Výkovky jsou zhutněné polotovary, které mají dobré mechanické vlastnosti a dlouhou životnost, zaručují tedy větší bezpečnost. 

Ventily dle konstrukce víkového spoje

Nejběžnějším provedením je klasický přírubový spoj, ve kterém je vloženo ploché grafitové těsnění nebo spirálově vinuté grafitové těsnění. Tento typ spoje se používá v celém rozsahu DN pro tlakové řady PN 16 až PN 160. Pro vyšší parametry tlaku a teploty se používá provedení s  tlakotěsným víkem. Toto provedení se vyrábí pro tlakové třídy PN 250 až PN 400. Konstrukce tohoto spoje zaručuje vynikající těsnost pro vysoké tlaky a vysoké pracovní teploty. A proto se používá především v energetice. Dále se ještě používá závitové spojení tělesa a víka, případně je možno těleso s víkem svařit.

Ventily dle použití 

Pokud potřebujeme přerušit proudění média či uzavřít potrubí, používáme ventily uzavírací. Ventily regulační, nebo taky říkáme škrtící, regulují proud média v potrubí. Můžeme provádět hrubou nebo přesnou regulaci průtoku. Tato problematika je velmi složitá a naše firma vyrábí pouze ventily pro hrubou regulaci pro běžné provozní parametry. Pro náročnější aplikace, jako je například kritický průtok, kavitace, velký tlakový spád, a pro přesnou regulaci jsme pak schopni tyto typy ventilů zajistit u renomovaných firem, které se na tuto problematiku specializují. Zpětnému proudění média v potrubí zabraňují zpětné ventily, které pracují samočinně bez ovládání. 

Ventily dle jakosti materiálů hlavních částí 

Pro běžné aplikace ve vodárenství a plynárenství pro teploty do 400 °C používáme uhlíkovou ocel. Pro náročnější provozy s vysokou teplotou až do 550 °C pak používáme nízko legovanou ocel. Vysoce legovanou ocel (nerezovou austenitickou ocel) používáme hlavně pro chemický a potravinářský průmysl. Pro náročné aplikace se používá speciální ocel skupiny Inconel ASTM B564 N08825.

Problematika ventilů je dost rozsáhlá, proto je potřeba se zákazníkem probrat jeho požadavky a vybrat nejvhodnější variantu už ve fázi poptávky, nejpozději při objednávce.  Především jde hlavně o regulační ventily a ventily pro náročnější aplikace. U regulačních ventilů provádíme výpočet proudění média přes ventil, při kterém se optimalizuje tvar kuželky. 

Všestranné použití ventilů

Ventily jsou využívány ve všech průmyslových odvětvích, především pak v energetice. Společnost ARMATURY Group vyrábí a dodává ventily ve vysoké kvalitě provedení určené pro náročné průmyslové aplikace, například jako nastrojení turbín a kotlů. Výrobky pod značkou AG najdete na všech kontinentech světa, kam se dostávají prostřednictvím dodavatelů technologických celků, kde jsou jejich součástí. Mezi významné obchodní partnery patří Siemens, Doosan, Ekol, Unis power, SES Tlmače a další společnosti. Celý sortiment ventilů najdete přehledně v tištěném katalogu Ventily a také na webových stránkách společnosti ARMATURY Group odkaz zde 


Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  
Nové kulové kohouty výsledkem synergie Vexve Armatury Group

Nové kulové kohouty výsledkem synergie Vexve Armatury Group

Společnost ARMATURY Group patří do skupiny Vexve Armatury Group, která nabízí široké portfolio armatur pro rozsáhlé spektrum průmyslových odvětí. ARMATURY Group se zaměřuje na řešení šitá na míru pro plynárenství, energetiku a hutnictví, Vexve dodává armatury do systémů vytápění a chlazení a ZMK Technologies dodává armatury pro petrochemický průmysl. Mezi hnací motory skupiny Vexve Armatury Group patří také i maximální využití synergie mezi jednotlivými společnostmi.
Nové kulové kohouty výsledkem synergie Vexve Armatury Group
ARMATURY Group nasadí roboty pro automatizaci svařování

ARMATURY Group nasadí roboty pro automatizaci svařování

Společnost ARMATURY Group a.s. je předním evropským lídrem ve výrobě průmyslových armatur. K udržení se na této přední pozici je potřeba ještě více zefektivnit výrobu a výrobní procesy, a to také v rámci investic do nových strojů, automatizace a robotizace. ARMATURY Group chystá investice do nových a produktivních technologií v oblasti svařování. Jednou z plánovaných investic je nákup nového svařovacího robotického pracoviště.
ARMATURY Group nasadí roboty pro automatizaci svařování
Vysokotlaká šoupátka - kdy je použít a proč

Vysokotlaká šoupátka - kdy je použít a proč

V online newsletteru ARMATURÁŘ společnosti ARMATURY Group jste se již mohli dočíst o mnoha průmyslových armaturách, které společnost vyrábí a dodává svým zákazníkům. V tomto vydání Vaši znalost rozšíříme o vysokotlaká šoupátka S43.
Vysokotlaká šoupátka - kdy je použít a proč
Které výstavy stojí za to aneb vítejte v Abú Dhabí

Které výstavy stojí za to aneb vítejte v Abú Dhabí

Minulý rok se nesl ve znamení pandemie COVID-19, která zapříčinila mimo jiné i zrušení mnoha konferencí a veletrhů. Situace se pomalu obrací k lepšímu na obou stranách, a tak se zaměstnanci ARMATURY Group vypravili na své první veletrhy letošního roku. V září to byly hned dvě události v Polsku.
Které výstavy stojí za to aneb vítejte v Abú Dhabí