Načítání obsahu...
Aktuality
Aktuality

Jaké jsou ventily, kdy je použít a kdy zvolit jinou armaturu

Ventil je potrubní průmyslová armatura, která slouží k uzavírání či regulaci průtoku média v potrubí. Přestože se ventily vyrábějí ve světlostech od DN 10 do DN 200 pro tlakové řady od PN 10 do PN 400, ve většině případů se používají pro menší dimenze potrubí do DN 50, zejména pak v energetice. Nad DN 50 záleží na posouzení projektanta, zda použije právě ventil nebo jiný typ armatury.

Proč tedy koupit ventil

Ventil má několik výhod oproti jiným typům armatur. Jedná se především o menší stavební výšku a má menší zdvih než srovnatelné DN šoupátka. Na rozdíl od šoupátka je méně citlivý na otevírání při vysokých tlakových spádech. Oproti šoupátkům však má větší hydraulický odpor, což je dáno složitějším tvarem průtočného otvoru, a také podstatně vyšší ovládací moment. Nejběžnější varianta ovládaní ventilů je pomocí ručního kola, dalšími možnostmi jsou elektropohon, pneumatický pohon, dálkové ovládání ze stojanu a jiné. 

Firma ARMATURY Group a.s. je výrobcem a dodavatelem celé řady a druhů ventilů. Nabízíme ventily uzavírací (V46, V30), regulační (V40), zpětné (Z16), uzavírací membránové (V69) a uzavírací hadicové (V78). Všechny tyto ventily můžeme rozdělit podle několika kritérií, jako materiálu, konstrukce či použití.

A proč je lepší ventil z výkovků 

Těleso ventilů je možno vyrobit z odlitků nebo z výkovků, tj. tvářeného materiálu. Z výkovků se vyrábějí ventily od DN 10 do DN 50. Pro DN 65 a větší se tělesa vyrábějí z odlitků. Mechanické vlastnosti odlitků jsou nižší než mechanické vlastnosti výkovků stejného materiálu. Použití kovaného materiálu je výhodnější z několika důvodů. Tvářený materiál zabezpečuje větší kvalitu na rozdíl od litých materiálů, kde hrozí porezita odlitku, která se může projevit po čase, kdy je ventil často vystavován teplotě a následně ochlazen. Výkovky jsou zhutněné polotovary, které mají dobré mechanické vlastnosti a dlouhou životnost, zaručují tedy větší bezpečnost. 

Ventily dle konstrukce víkového spoje

Nejběžnějším provedením je klasický přírubový spoj, ve kterém je vloženo ploché grafitové těsnění nebo spirálově vinuté grafitové těsnění. Tento typ spoje se používá v celém rozsahu DN pro tlakové řady PN 16 až PN 160. Pro vyšší parametry tlaku a teploty se používá provedení s  tlakotěsným víkem. Toto provedení se vyrábí pro tlakové třídy PN 250 až PN 400. Konstrukce tohoto spoje zaručuje vynikající těsnost pro vysoké tlaky a vysoké pracovní teploty. A proto se používá především v energetice. Dále se ještě používá závitové spojení tělesa a víka, případně je možno těleso s víkem svařit.

Ventily dle použití 

Pokud potřebujeme přerušit proudění média či uzavřít potrubí, používáme ventily uzavírací. Ventily regulační, nebo taky říkáme škrtící, regulují proud média v potrubí. Můžeme provádět hrubou nebo přesnou regulaci průtoku. Tato problematika je velmi složitá a naše firma vyrábí pouze ventily pro hrubou regulaci pro běžné provozní parametry. Pro náročnější aplikace, jako je například kritický průtok, kavitace, velký tlakový spád, a pro přesnou regulaci jsme pak schopni tyto typy ventilů zajistit u renomovaných firem, které se na tuto problematiku specializují. Zpětnému proudění média v potrubí zabraňují zpětné ventily, které pracují samočinně bez ovládání. 

Ventily dle jakosti materiálů hlavních částí 

Pro běžné aplikace ve vodárenství a plynárenství pro teploty do 400 °C používáme uhlíkovou ocel. Pro náročnější provozy s vysokou teplotou až do 550 °C pak používáme nízko legovanou ocel. Vysoce legovanou ocel (nerezovou austenitickou ocel) používáme hlavně pro chemický a potravinářský průmysl. Pro náročné aplikace se používá speciální ocel skupiny Inconel ASTM B564 N08825.

Problematika ventilů je dost rozsáhlá, proto je potřeba se zákazníkem probrat jeho požadavky a vybrat nejvhodnější variantu už ve fázi poptávky, nejpozději při objednávce.  Především jde hlavně o regulační ventily a ventily pro náročnější aplikace. U regulačních ventilů provádíme výpočet proudění média přes ventil, při kterém se optimalizuje tvar kuželky. 

Všestranné použití ventilů

Ventily jsou využívány ve všech průmyslových odvětvích, především pak v energetice. Společnost ARMATURY Group vyrábí a dodává ventily ve vysoké kvalitě provedení určené pro náročné průmyslové aplikace, například jako nastrojení turbín a kotlů. Výrobky pod značkou AG najdete na všech kontinentech světa, kam se dostávají prostřednictvím dodavatelů technologických celků, kde jsou jejich součástí. Mezi významné obchodní partnery patří Siemens, Doosan, Ekol, Unis power, SES Tlmače a další společnosti. Celý sortiment ventilů najdete přehledně v tištěném katalogu Ventily a také na webových stránkách společnosti ARMATURY Group odkaz zde 


Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  
Klapky z výrobních hal ARMATURY Group opět podpoří zelenou energii

Klapky z výrobních hal ARMATURY Group opět podpoří zelenou energii

Společnost ARMATURY Group vyrobila tři kusy uzavíracích klapek o jmenovité světlosti od 1800 mm po 2000 mm pro filipínskou vodní elektrárnu. Klapky typu L32.71 pro PN 10 a PN 6 budou sloužit jako uzavírací armatury k úplnému otevření nebo uzavření průtoku pracovní kapaliny v potrubním systému.
Klapky z výrobních hal ARMATURY Group opět podpoří zelenou energii
Úspěšné mise ARMATURY Group

Úspěšné mise ARMATURY Group

Společnost ARMATURY Group se pravidelně zúčastní veletrhů a výstav konaných po celém světě. Po delší pauze, způsobené pandemií COVID-19, se opět mohly uskutečnit veletrhy, na kterých ARMATURY Group nesměla chybět.
Úspěšné mise ARMATURY Group
Armatury v oblacích, případová studie o 5 NEJ….

Armatury v oblacích, případová studie o 5 NEJ….

V rámci podpory prodeje se na obchodním oddělení ARMATURY Group objevila myšlenka vytvořit první e-book v historii této společnosti. Základní myšlenkou bylo vytvořit zajímavou případovou studii, která na konkrétním projektu popíše naše dovednosti, um, zkušenosti a aktivní zákaznický přístup, na kterém si naše společnost velmi zakládá. Studie je vytvořena pro naše stávající i potenciální klienty a jejím posláním je podpořit prodej a propagovat firmu.
Armatury v oblacích, případová studie o 5 NEJ….
Úspěšná kryogenní zkouška kulového kohoutu K92.C

Úspěšná kryogenní zkouška kulového kohoutu K92.C

Hrozba odstřižení Evropy od plynu proudícího plynovody z východu, vyvolává zvýšený zájem o zkapalněný zemní plyn, známý také pod zkratkou LNG. Ten je navíc považován za možnou ekologickou a také cenově výhodnější alternativu nafty. Při skladování, distribuci a přepravě LNG se využívají kryogenní kulové kohouty, s jejichž výrobou a testováním mají v ARMATURY Group velké zkušenosti. Ve dnech 10. – 13. 5. proběhla úspěšná kryogenní zkouška kulového kohoutu K92.C NPS 8 Class 300, který může být jedním z komponentů pro výrobu a přepravu zkapalněného zemního plynu.
Úspěšná kryogenní zkouška kulového kohoutu K92.C