ARMATURY Group zlatým partnerem Formula Student VŠB-TUO
V současnosti je rám formule svařen a chybí už jen pár drobných, ale náročných úprav. Tým studentů se rozhodl pro použití ocelového rámu s karbonovou karoserií. Novinkou letošního ročníku však byla konstrukce z ocelových trubek. Podmínkou je dosáhnout co nejnižší hmotnosti a proto musely být použity tenkostěnné trubky (např. Ø25 x 1,5 mm).
„Studenti nám zamotali hlavu hned v začátku projektu, když přišli s prvními výkresovými návrhy. V rámu jsou použity tři rozměry trubek ze tří různých jakostí. Hned nám bylo zřejmé, že výroba nebude tak jednoduchá jak s opracováním, tak i se svařováním. Začaly nás trápit naše výrobní možnosti s vytvořením tak složitých průniků trubek. Takový výrobek jsme tady ještě nevyráběli! S problematikou průniků se vypořádal programátor pan Dvořák, který vytvořil CNC programy pro výrobu asi 80 ks trubek, které se následně frézovaly na horizontce WFT 12. Jiný stroj tyto průniky totiž nedokázal opracovat. Pod vedením hlavního montéra Jaroslava Šupíka se nám rám začal před očima pomalu skládat. Obráběči provedli přesnou práci a trubky začaly do sebe zapadat jako skládanka z lega,“ popisuje garant projektu za společnost ARMATURY Group paní Ing. Ludmila Hoňková.
Jedinou možnou technologií svařování na tak precizní práce je technologie svařování TIG. „Svářeč pan Ondrášek předvedl precizní práci. Musel měnit druh přídavného materiálu s ohledem na jakost základního materiálu trubek a střídat polohy svařování, aby svary odpovídaly dobré vizuální kontrole, nenarušily tvar a celistvost konstrukce. Povedlo se nám vyrobit rám s přesností do 1 mm! Byl vybrán správný tým pracovníků, kteří dokázali splnit náročné zadání studentů, všichni pracovali se zápalem a nadšením,“ dodává Ludmila Hoňková. Spolupráce se studenty stále probíhá. Řeší se různé technické detaily, při kterých pracovníci ARMATURY Group rádi předávají studentům své zkušenosti při výrobě.
Vyvrcholením soutěže jsou samotné závody. Tým VŠB-TUO se pro sezónu 2017 zúčastní dvou závodů - Formula Student East v Maďarsku (20. - 23. 7. 2017) a Formula Student Czech Republic (2. - 7. 8. 2017). Vítězný tým bude zvolen na základě bodového hodnocení absolvovaných závodních disciplín. Hodnocen bude jak design formule, cena a prezentace týmu, tak i kvalita podvozku, zrychlení vozu, ovladatelnost, brzdění a celková funkčnost a spolehlivost vozu. Vůz bude porovnán s návrhy konkurence a jen ten nejlepší se dočká "sériové výroby."
Týmu VŠB-TUO držíme palce a věříme, že Vector 03 v soutěži zaboduje.