ARMATURY Group nasadí roboty pro automatizaci svařování
V prvním kroku bylo potřeba provést rozbor výrobního sortimentu s cílem nalézt opakovatelnost typových svarových spojů. Na tyto opakující se svarové spoje se může aplikovat stejný nebo velice podobný svařovací cyklus. Jedná se o vhodné předpoklady pro aplikaci robotizace ve svařování.
Na trhu je řada výrobců ručního, částečně mechanizovaného, robotického a plně automatizovaného svařovacího zařízení. Dle výrobního sortimentu bylo třeba zvolit správnou variantu. Zhruba od roku 2018 začaly probíhat první návštěvy u výrobců svařovacích zařízení i u koncových zákazníků, kteří si tato zařízení zakoupili a mohli poskytnout zpětnou vazbu z reálného provozu těchto zařízení.
Ve finální fázi projektu bylo navrženo robotické pracoviště se systémem tří stanic a jedním svařovacím robotem. První stanice bude vybavena dvouosým polohovacím zařízením s nosností 2 000 kg a prostorem v U-rámu polohovadla max. 2600 mm. Druhá stanice bude vybavena jednoosým stolem s nosností 3 000 kg. Třetí stanice bude volná bez polohovadla, určená pro větší výrobky bez potřeby polohování. Robotické rameno bude umístěno v závěsné poloze na dráze s pojezdem.
Modernizace a nákup nového pracoviště svařování je hlavním předpokladem pro hospodárnou a konkurenceschopnou výrobu. Od robotického pracoviště společnost ARMATURY Group očekává zvýšení produktivity, stabilní kvalitu svarových spojů a snížení nákladů na výrobu. Robotické pracoviště by mělo pokrýt i stále častější nedostatek kvalifikovaných ručních svářecích pracovníků. Mechanizace svařování má nesporný vliv jak na vnitřní jakost, tak i na finální vzhled krycích vrstev svarů. Tyto skutečnosti, spolu s výraznou úsporou času oproti ručnímu svařování v polohách, pak výrazným způsobem snižují náklady na svářečské operace. ARMATURY Group tak má všechny předpoklady pro zvýšení dlouhodobé kvality svarových spojů a zvýšení efektivnosti svařování.
Pro více informaci: David Scheffczik, technolog svařování